Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Rozumiem
MAŁOPOLSKA MAJKA DAYS, 28 kwietnia 2024 Dobczyce k/Krakowa

Witamy w Dobczycach

Witamy w gminie Dobczyce!

logo_Dobczyce7_k

 
Dobczyce, niewielkie  miasto z długą historią, położone 30 km na południe od Krakowa. Ulokowane w dolinie rzeki Raby i otoczone przez pobliskie wzniesienia, jest malowniczym zakątkiem województwa małopolskiego, położonym na granicy gór i pogórzy, gdzie z jednej strony spotkać można relikty historii, sielski krajobraz, z drugiej przyjrzeć się prężnie rozwijającej się gminie. Wzgórza otaczają miasto niemal z każdej strony i stanowią świetny punkt widokowy na leżące w dolinie Dobczyce.
 
Na Wzgórzu Starego Miasta znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, którego południowo-zachodnie stoki oblewają wody spiętrzonego w latach 80-tych XX wieku Jeziora Dobczyckiego. Prócz malowniczego widoku, który rozpościera się z murów Starego Miasta warto zaglądnąć do wnętrza odrestaurowanego Skansenu Drewnianego Budownictwa Ludowego, znajdującego się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej, z interaktywną ekspozycją na temat tradycji i zwyczajów ziemi dobczyckiej. Niegdyś wzniesienie Starego Miasta okalały mury obronne, broniące dostępu do miasta, częściowo zachowane do dziś, częściowo zrekonstruowane.
Szczególną atrakcją Dobczyc jest możliwość wejścia na koronę zapory. Stanowi ona jedno z chętniej odwiedzanych miejsc, wykorzystywanych do popołudniowych spacerów oraz stanowiąca niezwykły punkt widokowy. Z korony zapory rozpościera się panorama na Jezioro Dobczyckie z malowniczymi lasami Kornatki w tle, Pogórza Wielickiego z doliną Raby u podnóża oraz ruin dobczyckiego zamku. Zapora o konstrukcji ziemno-betonowej ma wysokość 30 m i 617 m długości, a zbiornik o powierzchni 10,7 km2 stanowi rezerwuar wody pitnej dla miasta Krakowa pokrywając ok. 55% jego zapotrzebowania.
Gminę Dobczyce poza miastem tworzy trzynaście sołectw: Bieńkowice, Brzączowice, Brzezowa, Dziekanowice, Kędzierzynka, Kornatka, Niezdów, Nowa Wieś, Rudnik, Sieraków, Skrzynka, Stadniki oraz Stojowice, a jej powierzchnia sięga 66,4 km2 licząc ponad 15 tys. mieszkańców. Kornatkę, na terenie której przeważają lasy i wzniesienia, szczególnie upodobali sobie biegacze przełajowi i rowerzyści górscy. Tu również miłośnicy aktywnego wypoczynku na 12-kilometrowej, leśnej ścieżce „Niezapominajka” odnajdą wiele niespodzianek przyrodniczych i historycznych.

Zobacz wszystkie